6 Kasım 2017 Pazartesi

Ama Seviyorum   Bir akşamüstü odamda oturmuş, radyoda durmadan çalan şarkılar eşliğinde derin düşüncelere dalmışım... ah ne çok kaybetmişim, of ben hep mi kaybedeceğim? Ceyl'an Ertem'den bir parça çalıyor "Aşk gaddar, aşk bir yanılgı, aşk bir oyun, aşk bir yenilgi..." Hey, ben Marki'nin aşk acısıyım ve gerçekten yenildim, sevdim belki biraz sevilmişte olabilirim ama acılarla dolu bir kalbi varmış, ben iyileştirebilirim sandım oysa tek yaptığım yeni acılara yol açmak oldu, ben Marki'nin aşk acısıyım ve aynı zamanda birden fazla kalbi acılarla doldurabiliyorum.


   Güzel gözleri vardı; bir akşam bir ateşin başına oturmuş sohbet ediyorduk, ateşin alevleri yüzüne yansıyordu ve ben o güzel gözlere uzun uzun bakıyordum. Karşısında pek konuşamıyordum, korkuyordum, acaba sustuklarımı anlıyor muydu? Hey ben Marki'nin suskunluğuyum, Marki konuşmaktan korkup sessizliğe büründüğünde sıra bana geçiyordu, onun gözleriyle, tavırlarıyla konuşuyordum ve güzel gözlere hayran hayran bakıyordum. Gözleri güzellikler ülkesinin giriş kapısıydı ve anahtarı aşktı. Hiç sevmemiş gibi seviyordum ve hiç sevilmemiş gibi sevilmek, onu hiç bırakmayacağımı hissettirecekmişçesine sıkı sıkı sarılmak istiyordum.

   Bir konsere gitmiştik, öyle güzel dans ediyordu ki, o an o hariç her şey karanlıkta kaldı. Ben ışığımı bulmuştum, o benim aydınlığımdı. Saçlarının, dansıyla birlikte dalgalanışını izliyordum ağır ağır ve kalbim titriyordu. Ben Marki'nin titreyerek çarpan kalbiyim ve uzun zaman sonra kalbim bir şeyler için 'biri' için çarpıyordu, deli gibi hem de, göğsüm acıyordu... O an anlamalıydım aslında, aşk benim lanetim, vücudumun tanımadığı bir şey ve beni zehirleyecek, bana acılar verecek, kıvrandıracak, bir akşam üstü ansızın derin düşüncelere sürükleyecek ve beni yenilgilerimle baş başa bırakacak... Radyoya kulak veriyorum, "Gebere gebere çoğalıyorum, neden hep böyle, mağlubiyetler, üzerime yakışıyor", sahi mağlubiyetler üzerime ne de yakışıyor dimi...ama neden hep böyle?

   Ben Marki; manzarayı izlerken kör oldum, biliyorum deniz var orada ama göremiyorum, ah gün nasıl da batıyordur şimdi, yüzümde hissediyorum oysa varlığını! Ama umutluyum biraz, da deniz elimden tutup kaldıracak beni bir gün ve güneşe yürüyeceğiz birlikte, gözlerim açılacak, karşımda görecem onu, tutacağım ellerinden ve her şey geçecek... Ne kırgın olacağız ne de yıkık dökük sadece bu hayata alışmaya çalışacağız.

   Akşam oluyor artık ama radyoda çalan şarkılar sırasıyla "Yeni bir gün doğdu" ve "Güneş yerinde, her şey yolunda" diyor. Gün bitiyor, yavaşça derin düşüncelerimden sıyrılıyorum, oturduğum yerden kalkıyorum, masada ki tarçınlı akide şekerlerine takılıyor gözüm, birlikteyken almıştık onları, önce tebessüm ediyorum, hatıralar diyorum sonra da derin bir ah çekiyorum. Elimde değil seviyorum... Akşamları daha çok özlüyorum, gülüşünü hatırlıyorum... "Geçecek, bütün bunlar geçecek" biliyorum Manuş Baba biliyorum ve her şeyin geçmesini bekliyorum...

 

9 yorum:

 1. Bu başlık okutuyor. Okudum ben de.

  Bazen anlamam gerçekten. Ama bu elbette sürgit değil. Hemen farkına varamayabilirim ki biraz da huyum sanki. Ama sonradan elifi elifine anlasam da açık yazılmamış şeyler her zaman benim için, sanırım herkes için de, acabalı kalıyor. Acaba, ben mi öyle sandım? Acaba yanlışa mı düştüm? Belki aklıma gelen söylenmemiştir. Çünkü açık açık söylenmemiş.

  Okuyunca bir kavramdan kaçmanız , kaçmamanız halinde size bir zarar geleceğini mi anladım bir de...

  Hayat, her şeyiyle. Lütfen iyi düşünün desem ne kadar etkili olur bilemiyorum; ama iyi olsun her şey diye dilerim adınıza...

  Ve okuduğumu anlamadım mı, anladığım sadece benim anladığım da anlatılan başka mı hala bilmeden en güzeller sizin olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karakterimiz Marki'nin bir kaç hatırasını kafasında tekrar canlandırıp ne yaptığını, nerede yanlış yaptığını ve aslında neler yapmış olmayı dilediğini yani bir nevi kendiyle nasıl yüzleştiğini anlatmak istedim. Bu yazıyı özellikle açık bir dille yazmadım, okuyucunun kendi yorumuna bırakmak istedim, özellikle de böyle yorumlar almayı çok istedim.

   Aslında bir kavramdan kaçıyor muyum yoksa üzerine mi gidiyorum kısmı da karışık, belki de o kavramın etrafında dolaşmışımdır kurduğum cümlelerle, bende pek emin değilim hani :)

   Hayat acısıyla tatlısıyla güzel, o konuda hemfikiriz. Sizin içinde en iyi şeyleri diliyorum, yorumunuz için teşekkürler :)

   Sil
 2. "...ama acılarla dolu bir kalbi varmış, ben iyileştirebilirim sandım oysa tek yaptığım yeni acılara yol açmak oldu..."

  Bazen böyle yaparız, biz iyi geliriz sanırız, şifa veririz sanırız, tam o esnada yaşadığımız bir kaç anlık mutluluktan coşar ve körleşiriz, daha fazlasını yaparız. Ama sonuç değişmez, kuraldır bu.

  Bir gün iyileştirme değil, sadece sevme ümidiyle yaşamda olmanız dileğiyle.

  Sevgiler, :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece sevebilmek zaten mesele, severek iyileştirmek, severek iyi gelmek ama bir yerde de coşup körleşiyoruz o da acı bir gerçek.

   Sevgiyle kalın, teşekkürler :)

   Sil
 3. Her güzelliğin anahtarı aşk aslında. Bazen o anahtarı kaybettiğimizi sanıp acı çekeriz. Ama sonrasında o da geçer.Hep yenileceğinizi düşünürseniz yenik geçer hayat. Güzellikler sizinle olsun. Kaleminize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biliyorum geçer, her şey geçer :) Ama geçene kadar yenik hissetmekte normal. Teşekkürler, sevgiyle kalın :)

   Sil
 4. Akşam olunca daha bir yaşanır tüm dertler ve acılar. Bir zaman sonra oda geçecektir. Blog keşif etkinliğinden geliyorum g+ ve blogtan takipteyim bana da beklerim www.masalzehra.com

  YanıtlaSil
 5. Büyük Ev Ablukada, Ceylan Ertem ve Manuş Baba'yı da hikayeye katarak birçok şarkının sözlerini ve hislerini de yazıya katmış oldun. Okudukça hikaye daha geniş alanlara yayılır gibi oldu. Birkaç paragraftan uzaklara gitti. Bu, kitaplardaki karakterle kendini özdeşleştirip kendi yaşantını da katarak okumak gibi benden kaynaklanan bir şey mi bilmiyorum. Bu hikayelerin genelde, şimdiki zamanın hikayesi olarak anılan bir ek ile yazılması da enteresan değil mi? Son olarak, şarkının ismindeki gibi eklemek istiyorum, 'arayan bulur'.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Enterasan olması için çabaladım aslında :) Arayıp bulmak umuduyla :)

   Sil