4 Temmuz 2017 Salı

HATAY GEZİ REHBERİ 1    Bu yazı serisinde memleketim Hatay'ın yakın zamanda gezme fırsatı bulduğum yerlerini sizlere anlatacağım. Tahmin edersiniz ki Hatay gibi; onlarca medeniyetin yaşamış olduğu, semavi dinler için önem arz eden bir şehir tarihi güzelliklere doludur. Aynı zamanda nehir, ova, şelale ve göl gibi oluşumlara sahip olması da şehri doğal güzelliklerle donatıyor. Bir de Akdeniz'e kıyısı var :)

NOT: Aksi belirtilmediği sürece bu seride paylaşacağım her fotoğraf bana aittir :)

     1) Samandağ(Çevlik) Sahili


   Dünya'nın en uzun sahillerinden biri olan ve Türkiye'nin en uzun sahili Samandağ Sahili'yle başlayalım.
Denizde ki rip akıntısı sebebiyle yüzmek için uygun bir yer olmamasının çok büyük bir dezavantaj olduğunu kabul ediyorum. Ama eşsiz gün batımı manzaralarını doyasıya izleyeceğiniz bir sahil olduğunu da söyleyeyim de Çevlik'e karşı bir ön yargı oluşturmayalım değil mi :)

     Ve sahilde yürürken de bir caretta caretta ile karşılaşma ihtimalinizde var :) Samandağ Sahili; nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının Türkiye'de ki 3 üreme noktasından biridir. Uzmanların söylediğine göre 2015 yılında 20 bine yakın yavru deniz kaplumbağası denizle buluşmuş ama yaşama oranları binde bir ve binde iki arasında değiştiği için 20-40 kadarı hayatta kalmayı başarabilecek. Umarım daha fazlası hayatta kalmayı başarabilmiştir. Aşağıdaki fotoğrafta yaklaşık iki hafta önce arkadaşlarla sahilde top oynarken rastladığımız büyük bir deniz kaplumbağası var :)
      2) Titus Tünelleri

   Titus Tünelleri; Çevlik'te bulunan Seleukeia Pieria antik kentinin, yağmur sularından arındırılması amacıyla; doğal yollar ile oluşmuş tünel şeklinde ki yarıkların insanlar tarafından tamamlanması ile oluşmuş tünellerdir. Bir süre önce bakımsız durumda olan Titus Tünelleri şu an çok temiz durumdalar. Galiba Kültür ve Turizm Bakanlığı ve tarihi yerlerin bakımıyla ilgilenen diğer kimseler yada kurumlar üzerlerine düşen görevi az çok yapmaya başlamışlar! Bu iyi bir şey, çünkü gezdiğim tarihi yerlerin kötü durumda olması beni çileden çıkartıyor ve biz insanlarında bu konuda dikkatli olması gerekiyor zira bu yapıları korumak bizim insani görevimiz... Konumuza dönecek olursak, dönemi açısından düşünülünce ki M.Ö. 300-350 yıllarından bahsediyoruz, tünele insanoğlunun yaptığı en iyi şeylerden biri olarak bakılabilir.

                             


     3) Beşikli Mağara

   Gene Samandağ Çevlik dolaylarında yer alan bir başka görülmesi gereken yer de Beşikli Mağara'dır. İçerisinde şekilleri beşiğe benzeyen mezarların bulunduğu mağara Roma dönemine aittir. Beşikli Mağara'da Titus Tünelleri gibi Seleukeia Pieria antik kentinin önemli kalıntılarından birisidir.


                                          ,

                                          

     Yazı kısmını kısa tuttuğum için özür dilerim ama bu yerleri ne kadar anlatsam boş, görmeniz lazım :) Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere :)

Daha fazla fotoğraf için instagram hesabıma beklerim :) Sevgiyle kalın :)
    

12 yorum:

 1. Çok güzel yerler gerçekten görmek isterim Hatayı sahili çok güzelmiş bayıldım 😊 emeğine sağlık sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :) Umarım ziyaret etme fırsatı bulursunuz, daha Hatay'da gezip görülecek birçok yer var :)

   Sil
 2. Hepsi de gezdiğim yerler. Kaç kez gezsem de doyamayacağım yerler.

  Titus Tüneli'ni her gördükçe ya da resmine rastladıkça ASİ dizisinde orada çaresizlikten bir haykırış vardı. Onu hatırlarım.

  O gezmelere doyulmayacak mimari, doğa, tarih, mutfak güzelliği şehri siz anlatın biz de okuyalım.

  Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatay benim doğup büyüdüğüm yer ve ben bile doyamıyorum :) Asi dizisi yayınlanırken küçüktüm, pek hatırlamıyorum ama sağolsun Hatay'a karşı ilgi uyandıran bir yapımdı :) Belki ileride şehrin mutfağı ile ilgili de bir yazı paylaşırım, ben de teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Çevlik bütün güzellikleri içerisinde barındırıyor yani :) Nasip olur da gelirsem kesinlikle gezmeden dönmem buraları :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çevlik haritanın sadece görünen kısmı, daha pek çok güzelliğe sahip bir yer Hatay :) Umarım gelirsin Naz, gerçekten de büyüleyici bir şehir Hatay :)

   Sil
 4. Hatay'in gezilip görülecek yerleri hakkında çok fazla bilgim yoktu. Özellikle kaplumbağalari görünce şaşırdım. Magaradaki oyukları görmek çok hoşuma gitti. Samandağ sahilini de bir gün görmek ve özellikle gunbatiminda yürüyüş yapmak nasip olur insallah. :)
  Guzel bir yazı hazirlamissiniz. Okuduğuma sevindim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, inşallah Samandağ'da bir gün batımı yürüyüşü ve bir uçtan öbür uca bir Hatay gezintisi yapmanız nasip olur :)

   Sil
 5. yine ne güzel fotolar. hatay bir kez gördüm ama her yerini değil. merkezde acılı yemekler yemiştim. bir de harbiye diye bir yer var. ama köylerine gitmiştik yabancı uzmanlarla. bir köyde fransızca konuşuyordu köylüler. ilginç bir kültür var yaaa hataydaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :)Umarım bir daha gelir ve her yerini gezersin, şehir mutfağının bütün ünlü yemeklerini de tatma fırsatı yakalarsın (Aşırı kilo almana sebep olabilir tabi!) Hatay'da kültürel zenginlik var aslında her inanç ve etnik kökene sahip insanların barındığı bir şehir, e bu da ilginç kılıyor şehri tabi :)

   Sil
 6. Çok başarılı fotoğraflar yakalamışsınız. Samandağ'ın yerlisi olarak görülebilecek en güzel yerlere gittiğinizi söyleyebilirim. İyi bir rehberiniz varmış :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok değerli bir kardeşim rehberlik yaptı sağolsun, teşekkürler :)

   Sil