24 Şubat 2017 Cuma

Dizi Tavsiyesi: Leyla ile Mecnun

                            
                                

     Leyla ile Mecnun dizisi 104 bölüm yayınlanan ama final yapamadan yayından kaldırılan absürt komedi türünde ki bir dizidir. Ama kesinlikle sıradan bir Türk dizisi değil, öyle bir algıya kapılmayalım! Leyla ile Mecnun'u özel yapan birçok şey var. İlk olarak birbirinden renkli karakterleri,


     Babasının bir gemiyle gelip onu alacağını düşündüğü için sürekli gemiyi bekleyen İsmail Abisi, Leyla'sının yani sevdiğinin peşine düşen Mecnun'u, mahallenin sevimli ama paragöz ve cimri Erdal Bakkalı, performans sanatçısı(hırsız) Yavuz'u, baba gibi baba İskender'i ve Mecnun'un aşk hocası, rüyasında tanıştığı Aksakallı Dede, birde Leylaları...

                               

     Leyla ile Mecnun izleyicisine birçok şey katan bir dizidir: Kitapları sevdirmiş, toplumsal olaylara dikkat çekmiş ve düzeni mizahi yolla eleştirmiştir. Daha da açıklayıcı olmak gerekirse, Yavuz karakteri sevdiği kızla birlikte kitap okumayı seven biridir ve Oğuz Atay'dan Tehlikeli Oyunlar romanını, Turgut Uyar'dan Göğe Bakma Durağı'nı, Nilgün Marmara'nın Kuş Koysunlar Yoluna şiirlerini okumama kendileri vesile olmuştur :) Bazı sahnelerde ise oyuncular birden ekrana dönerek kadına şiddet gibi birçok toplumsal olaya dikkat çekmişler hatta TRT'de yayınlanmasına rağmen elektrik faturalarına yansıtılan TRT payına tepki göstermişlerdir.


                             

     Karakterler bazen geleceği, bazen geçmişi bazen de paralel evrenleri de ziyaret etmeyi ihmal etmiyorlar. Hatta dizide Dostoyevski, Spartacus, Cengiz Han, Kral Arthur, Joker, Ölüm gibi karakterleri de görüyoruz.  Bir sahneye çok gülerken, diğer bir sahnede de gözyaşlarımızı tutmak mümkün olmuyor.

     Bir süre sonra kendi dizilerini de eleştirmek amacıyla, AT TV'de yayınlanan Nadya ile İvan dizisine de saydırmaktan geri kalmıyorlar :)

                          

     Ve dizide sigara yerine sakız, şarap yerine üzüm deniliyor. Mesela hadi şarap içelim değil de, üzüme düşelim mi deniliyor ve karakterler sakızları gizlice çiğniyor :) Başta da bahsettiğim gibi kesinlikle sıradan bir dizi değil, herkesin izlemesini tavsiye ederim :) Bu arada altta da Leyla ile Mecnun gibi bir komedi dizisinin, acıklı sahnelerinden birini paylaşıyorum. Kendinize iyi bakın :)


Kendinize iyi bakın :)


                              


        Görüşmek üzere :)
     

10 yorum:

 1. Diziye başlayalı bir hafta oldu ve şimdiden 11. bölümdeyim =) çok güzel bir inceleme olmuş, çok da güzel anlatmışsınız ben bu diziyi nasıl izlememişim zamanında anlamıyorum. Aşkı falan da çok saf anlatan bir dizi 11. bölüme gelmeme rağmen mecnun Leylaya daha doğru düzgün sevdiğini itiraf edemedi bile, şimdiki dizilerde bir bölümde aşk yaşanıyorda kavgalar falan hop diğer bölüm başka sevgili, neyse dizi mükemmel =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dizi yayından kaldırıldıktan kısa bir süre sonra izlemeye başladım ve çok kısa sürede bitirdim :) Diğer dizilerdeki gibi saçma sapan entrikalar olmadığı için sıkılmıyorsun da :)

   Sil
 2. Kuzenimle bir ara ne çok izlerdik bu diziyi. Çok eğlenceli ve bir o kadar da düşündürücü bir diziydi. Finalsiz bittiği için çok üzülmüştüm. Çok güzel bir öneri oldu bu. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir diziydi ama bitirildi :( Ne demek :))

   Sil
 3. İzlememiştim ama 104 bölüm yayınlandığına göre çok beğenen, çok izleyen olmuş olmalı, niye final yapmamış? Çok üzülmüştür seyredenler yaa...:((((Allah Alah şimdi çok şaşırdım. Bari bir final bölümü yapıp öyle bitirselermiş. :( yazık olmuş...eminim izleyenler kanalı protesto yağmuruna tutmuştur...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Final yapamamasının sebebi gezi parkı olaylarına destek vermeleriydi. Ama TRT reytingleri bahane etti tabi :( Seyirciler bu haberi alır almaz dizinin çekildiği semtte eylem dâhi yaptılar, ama sonuç değişmedi maalesef :(

   Sil
 4. Leyla ile Mecnun izlemek istediğim bir diziydi. Ama maalesef mümkün olmadı. Çok nadir ve bölük pörçük bakabildim... Sonu olaylı bitmişti. Oyuncular toplumsal olaylara kulaklarını tıkamadılar ama işlerinden oldular. Devletin kanalı kesti cezalarını. Yazık oldu!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fırsatınız olursa izlemelisiniz :) Ülkemizde her şey suç! Hemen de ceza olarak yayından kaldırdılar diziyi :(

   Sil
 5. Gerçekten Çok güzel diziydi ama ne yazık ki cezalarını kestiler Çok güzel ve içten keyifli bir diziydi her güzel şeyin sonu oluyor maalesef ki ....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeşilçam filmlerinin içtenliği vardı hemde :/ Keşke hiç bitmeseydi...

   Sil